Baltijos elektros tinklų sinchronizacija su Europos kontinentiniu tinklu
Siekdamos užsitikrinti energetinę nepriklausomybę, Lietuva, Latvija ir Estija vasario 8-9 dienomis atsijungė nuo Rusijos bei sėkmingai prisijungė prie kontinentinės Europos tinklų.
Iliustracija iš epsog.lt
Energetikos ministro Ž. Vaičiūno žodžiais – „dabar žengiame į naują etapą – tokį, kuriame kursime šviesią, stiprią, saugią ir energetiškai laisvą ateitį”.
Kontinentinės Europos sinchroninė zona yra viena didžiausių pasaulyje, joje elektra tiekiama daugiau nei 400 mln. vartotojų 26 šalyse. Sinchronizacija su kontinentine Europa užtikrins nepriklausomą, stabilų ir patikimą Baltijos šalių elektros sistemų valdymą ir padidins viso regiono energetinį saugumą.Kad būtų užtikrinta saugi ir sklandi sinchronizacija, šio projekto planai buvo pradėti prieš 18 metų. Trumpai apžvelgsime svarbiausius jo įvykius:
2007 metais buvo pateikta paraiška tuometinei tarptautinei elektros perdavimo koordinavimo sąjungai dėl prisijungimo prie kontinentinės Europos tinklų.
2008 metais Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorės „Lietuvos energija“ ir Lenkijos „PSE Operator“ įkūrė bendrą elektros linijos statybos įmonę „LitPol Link“.
2011 metais Baltijos šalių premjerai sutarė prašyti Europos Komisijos paramos šiam projektui.
2014 metais oficialiai pradėta „LitPol Link“ statyba, sudarytas sinchronizacijos veiksmų planas.
2015 metais prasidėjo „LitPol Link“ galios bandymai – pirmą kartą istorijoje iš Lietuvos į Lenkiją šia jungtimi 50 megavatų galia perduota elektra.
2016 metais „LitPol Link“ pradėjo veikti įprastu režimu, ją pradėjo valdyti ir prižiūrėti „Litgrid“. Bandomuoju režimu pradėjo veikti jungtis su Švedija „NordBalt“.
2018 metais įsipareigota iki 2025 metų sinchronizuoti tinklus per Lenkiją. Taip pat Lietuvos ir Lenkijos operatorės „Litgrid“ ir „PSE Operator“ pasirašė susitarimą dėl šalis jungsiančio aukštos įtampos nuolatinės srovės (HVDC) kabelio „Harmony Link“ Baltijos jūroje tiesimo (vėliau buvo nuspręsta kabelį tiesti sausuma).
2023 metais „Litgrid“ atliko Lietuvos izoliuoto darbo bandymą – elektros tinklas buvo atjungtas nuo Rusijos kontroliuojamos IPS/UPS ir pirmą kartą istorijoje veikė savarankiškai. Taip pat 200 megavatų galia pradėjo veikti keturi energijos kaupimo įrenginių sistemos operatorės „Energy cells“ baterijų parkai.
2024 metais Baltijos šalys pranešė Rusijai ir Baltarusijai apie nepratęsiamą bendros su šiomis šalimis sistemos sutartį (BRELL) ir pasitraukimą iš jos 2025 metų vasarį.
2025 metų vasario 8 dieną, apie 9 val. ryto Baltijos šalys atsijungė nuo rusiškos sistemos (IPS/UPS) bei vyko sėkmingas izoliuoto darbo bandymas. Vasario 9 dieną įvyko sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais.