Ką daryti, įvykus nelaimei atominėje elektrinėje?
Dalinamės straipsniu iš VU Jaunųjų energetikų klubo žurnalo „Progressus“.
Visą žurnalą rasite čia https://bit.ly/ProgressusJEK
Įvykus avarijai atominėje elektrinėje ir iškilus grėsmei gyventojų sveikatai, gyvybei, turtui ir aplinkai, įjungiamos sirenos, išsiunčiami trumpieji perspėjimo pranešimai į mobiliuosius telefonus, per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją ir kitas visuomenės informavimo priemones paskelbiama informacija apie gresiantį pavojų, teikiamos rekomendacijos, kaip apsisaugoti. Gyventojai turėtų pasirūpinti savimi ir artimaisiais bent 72 val.
Išgirdus įspėjamąjį garsinį civilinės saugos signalą „Dėmesio visiems“, reikia:
- Nedelsiant įsijungti Lietuvos nacionalinį radiją ar televiziją;
- Išklausyti skelbiamą informaciją;
- Vykdyti atsakingų pareigūnų nurodymus;
- Pasirūpinti savo bei artimųjų saugumu.
Nepaisant to, kur esate, saugiausi veiksmai yra šie:
- Eiti į vidų;
- Likti viduje;
- Sekti informaciją;
- Nedelsiant uždaryti visus langus, orlaides, duris, dūmtraukius, ventiliacijos kanalus. Išjungti vėdinimo, oro tiekimo, kondicionavimo ir šildymo sistemas, kurios naudoja išorės orą.
- Uždaryti židinio sklendes;
- Eiti į pastato centrą arba į rūsį. Radioaktyviosios medžiagos nusėda pastatų išorėje, todėl saugiausia likti kuo giliau pastato viduje ir kuo toliau nuo pastato išorinių sienų ir stogo;
- Naminius gyvūnus parsivesti namo, lauko gyvulius ir paukščius suvaryti į tvartą ir jį uždaryti. Parūpinti jiems vandens ir pašaro kelioms dienoms;
- Likti patalpoje, kol bus paskelbta kita informacija. Sekti pranešimus per radiją ir televiziją;
- Vartoti stabiliojo jodido tabletes, jei toks nurodymas duotas. Žmogui išgėrus vienkartinę kalio jodido paros dozę, skydliaukė prisotinama stabiliojo jodo ir per ateinančias 24 valandas daugiau neįsisavina nei stabiliojo, nei radioaktyviojo jodo;
- Jei liepta evakuotis – vykdyti atsakingų pareigūnų nurodymus.
Kokie yra pagrindiniai branduolinės ar radiologinės avarijos atominėje elektrinėje pavojai?
Aplinkoje gali pasklisti didelis radioaktyviųjų medžiagų kiekis. Kuo daugiau jų pasklinda aplinkoje, tuo didesnis jonizuojančiosios spinduliuotės — radiacijos pavojus. Patekusias į orą radioaktyviąsias medžiagas išsklaido vėjas. Radioaktyviosios medžiagos ilgainiui nusėda ant pastatų, augalų, žemės ir atvirų vandens telkinių paviršiaus.
Kaip sumažinti radioaktyvųjį užterštumą?
- Nusivilkite viršutinius drabužius; Atsargiai nusivilkite viršutinius drabužius, kartu su jais pašalinama iki 90 proc. radioaktyviųjų medžiagų Nusivilkdami viršutinius drabužius, jų nepurtykite ir nevalykite, stenkitės kuo mažiau liestis prie išorinio drabužio paviršiaus. Sudėkite viršutinius drabužius į plastikinį arba kitokį maišą, kurį galima sandariai užrišti. Supakuotus drabužius padėkite į atokią nuo žmonių ir gyvūnų vietą.
- Nusiprauskite; Jeigu galite naudotis dušu: nusiprauskite duše tekančiu kambario temperatūros vandeniu su muilu. Plaudami plaukus, nenaudokite kondicionieriaus. Odos stipriai netrinkite, tik gerai ją nuplaukite Stenkitės, kad užterštas vanduo nepatektų į akis, burną, nosį, ant žaizdų. Smulkias žaizdeles ir nubrozdinimus prausdami palikite užklijuotus pleistru, kad radioaktyviosios medžiagos per žaizdą nepatektų į jūsų organizmą. Jeigu negalite naudotis dušu: nusiplaukite rankas, veidą ir kitas kūno dalis, kurios nebuvo uždengtos drabužiais, tekančiu vandeniu su muilu. Jei neturite galimybės nusiprausti: Sudrėkintu švariu audiniu ar drėgnomis servetėlėmis nusivalykite atviras kūno vietas, kurios nebuvo uždengtos drabužiais. Daugiau dėmesio skirkite rankoms ir veidui. Išsipūskite nosį, nusišluostykite akis ir išsivalykite ausis drėgna servetėle, švaria drėgna šluoste arba drėgnu rankšluosčiu.
- Vilkėkite švarius drabužius; Jeigu turite švarių drabužių: saugu vilkėti drabužius, kurie avarijos metu ir po jos kabėjo spintoje ar gulėjo stalčiuje Jei neturite švarių drabužių: nusivilkite viršutinius drabužius, išpurtykite juos lauke pavėjui ir vėl apsivilkite. Tai atlikdami stenkitės neįkvėpti radioaktyviųjų dulkių. Nusiplaukite rankas, veidą ir kitas kūno dalis, kurios nebuvo pridengtos drabužiais, tekančiu vandeniu su muilu.
- Padėkite kitiems žmonėms ir gyvūnams; Jeigu turite galimybę, dėvėkite gumines pirštines ir vienkartinį respiratorių ar medicininę veido kaukę. Padėkite nusiplauti kitiems, kurie to negali atlikti patys, taip pat nuprauskite gyvūnus tekančiu kambario temperatūros vandeniu su muilu ar nuvalykite sudrėkintu švariu audiniu. Smulkias žaizdeles ir nubrozdinimus palikite užklijuotus pleistru, kad radioaktyviosios medžiagos per žaizdas nepatektų į organizmą.